SA Schools Individual Tournament RESULTS

                                                                                                                                                                                                                                 

 

    CONGRATULATIONS TO ALL 36 WESTERN CAPE SCHOOLS CHESS TEAM MEMBERS WITH YOUR PERFORMANCE IN BLOEMFONTEIN,

    DESPITE THE ICY COLD WEATHER.

PLEASE CONVEY THE FOLLOWING THOUGHT BY ARNU FOURIE (SA OLYMPIC ATHLETE) TO ALL PLAYERS:

“IT IS NICE TO WIN A MEDAL, BUT IF YOU WERE NOTHING WITHOUT A MEDAL YOU WILL BE NOTHING WITH A MEDAL”

 - your worth as a person does not depend on your performances it depends on how you live your life – how you respect yourself and how you respect others

Results Western Cape Schools Chess Team at SA Schools 10 - 12 July 2014

Player surname

Player full names

Age group

Place out of 32 players

Samuels

Kieran

Under 09 boy

2nd - Silver

Weiner

Aiden Jamie

Under 09 boy

9th

Smith

Hasan

Under 09 boy

10th

Player surname

Player full names

Age group

Place out of 29 players

Palmer

Zante Emily

Under 09 girl

8th

Joubert

Natasha

Under 09 girl

12th

Blows

Kiara

Under 09 girl

23th

Player surname

Player full names

Age group

Place out of 34 players

De Jager

Andreas Johannes

Under 11 boy

2nd - Silver

Adams

Seth-Riley, Zuriel

Under 11 boy

4th

Katz

Sasha Michael

Under 11 boy

5th

Player surname

Player full names

Age group

Place out of 31 players

EYBERG

ZOë

Under 11 girl

7th

Sokoyi

Sinoxolo

Under 11 girl

8th

CLAASSEN

ANKE

Under 11 girl

10th

Player surname

Player full names

Age group

Place out of 31 players

Wessels

Adri

Under 13 boy

5th

Van Wyngaard

Liam

Under 13 boy

7th

Hattingh

David John

Under 13 boy

10th

Player surname

Player full names

Age group

Place out of 28 players

Mauer

Christina

Under 13 girl

8th

cloete

marion kaye

Under 13 girl

10th

Januarie

Jeneska

Under 13 girl

11th

Player surname

Player full names

Age group

Place out of 30  players

AGULHAS

KEEGAN HENRIQUE

Under 15 boy

1st - Gold

Hattingh

Krishna

Under 15 boy

3rd - Bronze

Grimmbacher

Andrew

Under 15 boy

14th

Player surname

Player full names

Age group

Place out of 28 players

Fritz

Tegan

Under 15 girl

5th

Joubert

Dantelle

Under 15 girl

7th

VAN WYK

ANNETTE JULIENNE

Under 15 girl

12th

Player surname

Player full names

Age group

Place out of 28 players

Essop

Hishaam

Under 17 boy

5th

Samuel

Caleb Jared

Under 17 boy

9th

Klaase

Shane

Under 17 boy

13th

Player surname

Player full names

Age group

Place out of 28 players

Darries

Rahma

Under 17 girl

6th

Berkovitz

Sherryn Sarah

Under 17 girl

10th

Danster

Chante

Under 17 girl

16th

Player surname

Player full names

Age group

Place out of 27  players

Roode

Uben

Under 19 boy

2nd - Silver

Visser

Jasper Johannes Jacobus

Under 19 boy

5th

neels

rizano

Under 19 boy

6th

Player surname

Player full names

Age group

Place out of 25 players

Fritz

Kaylyn

Under 19 girl

2nd - Silver

Witbooi

Elisma

Under 19 girl

11th

Mostert

Jacomia

Under 19 girl

15th

1 Gold medal         

4 Silver medals      

1 Bronze medals                            

WCP won 17% of medals

17% of WCP team members won medals

75% of WCP team members in top 10

Medals:                       

KZN - 14 out of 36  

Gauteng - 12 out of 36

WCP - 6 out of 36   

MP, LIM, NCP, ECP - 1 out of 36 each

FS, NWP - 0 medals

 

Results will be uploaded on http://chess-results.com/fed.aspx?lan=1&fed=RSA after each round.

Event

SA Schools Individual Tournament
Upcoming events
No content found.